Gizemi Çözülememiş Gerçek Kabahat Belgeleri [18+]

Gizemi Çözülememiş Gerçek Kabahat Belgeleri [18+]

Birazdan bahsedeceğimiz gerçek kabahat evrakları, polis ve FBI iş birliğine karşın hâlâ çözülemedi. Bakalım, siz okurken üzerlerine ne tıp teoriler üreteceksiniz?

Asansörde tuhaf hareketler yaptıktan sonra çatıdaki su tankında cesedi bulunan Elisa Lam, polise şifreli mektuplar yollayarak dalga geçen Zodiac katili, çocuk hoşluk kraliçesi JonBenét’in vahşice öldürülmesi ve dahası…

Birinci hadise: Elisa Lam

Elisa Lam, 1 Şubat 2013 tarihinde tek başına çıktığı bir batı cinsindeyken Amerika’nın Los Angeles kent merkezindeki Cecil Otel’de kayboldu ve daha sonra otelin çatısındaki su tankında cesedi bulundu. 

Cecil Hotel, karanlık tarihi ile tanınıyordu. Yazımızın ilerleyen kısımlarında başka bir başlık olarak değineceğimiz Elizabeth Short’un öldürülmeden evvel Cecil’de kaldığı söyleniyor. “Pershing Meydanı’nın Güvercin Hanımı” olarak bilinen Goldie Osgood, 1964’te otel odasında tecavüze uğradı ve öldürüldü.

Ünlü seri katil Richard Ramirez ve taklitçisi Jack Unterweger, cürümlerini işlerken Cecil’de yaşadılar. Ayrıyeten, üstten atlayarak yoldan geçen birini öldüren bir bayan da dahil olmak üzere birçok intihara konut sahipliği yaptı.

21 yaşındaki Kanadalı üniversite öğrencisinin soruşturması başladığında ise otelin güvenlik kameralarından çok tuhaf imgelere ulaşıldı. Videoda; asansöre girdikten sonra tüm düğmelere basıyordu, birini gözlüyormuşçasına koridora göz atıyordu ve çıkıp tekrar giriyordu.

Üstelik, yerinde sallanıyor ve güya görünmeyen biriyle irtibat kuruyormuş üzere hareket ediyordu. En sonunda ise soldaki koridora hakikat yönelerek gözden kayboluyordu.

Tüyler ürpertici görüntü, internette süratle yayılarak viral olmuştu ve üzerine binlerce teori üretiliyordu. Teoriler çoklukla, Lam’in akıl hastası olduğu yahut uyuşturucu kullandığı üzerineydi. Olayın üzerinden iki hafta geçtikten sonra otelin konukları musluktan kahverengimsi su sızdığından şikayet etmeye başladılar.

19 Şubat sabahı, bir otel çalışanı, çatı katındaki su tankını denetim etmeye gittiğinde tankın üst kapağının açık olduğunu fark etti. Su tankının içine baktığında ise suda yüzen genç bir bayanın cesediyle karşı karşıya kaldı.

Çalışan, alarm sistemini bilmeden kimsenin çatıya giremeyeceğini polise söyledi. Çatı katındaki merdiven boşluğunun ve kapının anahtarları da yalnızca personelin elindeydi.

Otelin mühendisine nazaran; alarmı çalıştırmadan çatıya ulaşmış olsanız bile su deposu platformuna çıkmanız, ikinci bir merdiveni kullanarak tankların tepesine çıkmanız, ağır metal kapağı kaldırmanız ve zıplamanız gerekirdi.

Üzerine çeşitli teoriler üretilse de bu olayın nasıl gerçekleştiği hâlâ gizemini koruyor. Üstelik, Lam’in vefatından sonra ürkütücü bir şekilde gönderi paylaşmaya devam eden Tumblr bloğu akılları iyice karıştırmıştı lakin daha sonra, bu gönderilerin otomatik paylaşıldığı ortaya çıktı.

İkinci hadise: The Black Dahlia

Faili meçhul Amerikan hatası tarihinde, The Black Dahlia cinayeti, çok büyük tesir bırakan hadiseler ortasında. 14 Ocak gecesinde işlenen cinayetin kurbanı, bedeni ikiye bölünerek bir tarlaya bırakılan hoşlar hoşu bayan Elizabeth Short. 

22 yaşında cinayete kurban giden Short, hayatının 21 yılını Boston ve Miami ortasında gidip gelerek geçirmişti. Hayatının sadece son 6 ayında, 1947 yılında Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde yaşadı ve kan dondurucu olay da burada gerçekleşti.

Hassas İçerik

Elizabeth’in cesedi; belden ikiye bölünmüş, bağırsakları kalçalarının altına sıkışmış, bacakları birbirinden ayrılmış, yüzü adeta Joker üzere kulaktan kulağa yarılmış, göğüsleri kesilmiş, burnu kırılmış, vulvası parçalanmış ve bedeninden kanı akıtılmış bir formda tozlu bir tarlada bulundu.  

Hassas İçerik

Betty ismindeki bir bayan, sabah 10 civarında kalıntıları keşfetti. Birinci başta, atılmış bir manken bulduğunu düşündü lakin gerçekler çok daha vahimdi. Böylesine vahşice bir hatası kimin işlediği araştırılırken yaklaşık 60 kişi ortaya çıktı ve kabahati üstlendi.

Bunlardan 25’i LAPD (Los Angeles Polis Teşkilatı)  tarafından kayda paha görülüp değerlendirildi. Yeniden de yeterince delil bulunamadığından hiçbiri tutuklanmadı. Hâlâ çözülemeyen The Black Dahlia hadisesiyle ilgili resmi soruşturma gereçleri kamuya açık bir hâlde, FBI’ın arşivinden daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Üçüncü hadise: “Kutudaki Çocuk”

25 Şubat 1957’de, Amerika’nın Pensilvanya ormanlarında bir karton kutu içinde çocuk cesedi bulundu. 4 ila 6 yaş aralığında olduğu kestirim edilen çocuk, ya birkaç gün ya da birkaç hafta evvel ölmüştü. Yetersiz beslenmiş, morluklar ve yaralarla kaplı olan çocuğun, başına tekrar tekrar aldığı travma darbesi nedeniyle öldüğü saptandı. Cenazesi ise mezar taşına “Amerika’nın Meçhul Çocuğu” yazılarak defnedildi.

Son vakitlerde gelişen yeni isimli tıp delilleri, onu Joseph Augustus Zarelli olarak tanımlasa da ölümü onlarca yıldır bir sır olarak kaldı. Belgenin hâlâ açık olduğunu ve soruşturmanın sürdüğünü söyleyen polis yetkilileri, artık kimliği de açıklanan çocuk hakkında bilinmeyen ayrıntıların da tamamlanabilmesi için kamuoyundan yardım istiyor.

Dördüncü olay: Dyatlov Geçidi

1959 kışında, dokuz kişilik bir yüksek lisans öğrencisi kümesi, Kazakistan Ural Dağları’nda bir tatil kayak gezisine çıktı ve konuta asla geri dönemediler. Dyatlov kümesi olarak bilinen bu grup, olaydan ötürü şimdilerde “Dyatlov Geçidi” olarak anılan bölgede yürüyüş yaparak dağa ulaşmaya çalışıyordu lakin kar fırtınası üzere berbat şartlar nedeniyle taraflarını kaybedince kamp kurmaya karar verdiler. 

Aynı gece, dokuz kişinin tamamı gizemli şartlar altında öldü. 26 Şubat’ta, bir arama grubu kamp alanını buldu ve gördükleri karşısında şaşkına döndüler. Kümenin çadırının içeriden kesilerek açıldığı, eşyaları içeride kaldığı için çadırların süratle terk edildiği belirliydi.

Ayrıca, ağaçların olduğu istikamete yanlışsız giden sekiz yahut dokuz kişinin ayak izleri de bulundu. Bu ayak izleri, kimilerinin çorapla, kimilerinin ise çıplak ayakla yürüdüğünü doğruluyordu. Takımlar, ormana giden yolları takip ettiklerinde korkunç bir görünümle karşılaştılar. Öğrencilerden ikisi, yalnızca iç çamaşırlarıyla yatıyordu ve öldükleri sırada hava -30 dereceydi.

Üç hafta içinde gruplar, bölgeden yüzlerce metre uzakta beş ceset daha buldular. Görünüşe nazaran Dyatlov ekibi kampa geri dönmeye çalışmıştı lakin yanmış bir ateşin yanında can vermişlerdi. Geri kalan bireylerin cesetlerine 2 ay sonra ulaşıldığında eşyaları yüksek seviyede radyasyon içeriyordu.

Öğrencilerden birinin kafatasında kırık vardı, birinin kaburgaları ezilmişti, birinin ise lisanı yoktu. Yaraların düşmekten kaynaklanmış olduğu düşünüldü lakin kopuk dil bu teoriyi çürütüyordu. Olaya dair hiçbir neden bulunamadı. Teoriler; çığlara, UFO’lara, bölgedeki açıklanmayan nükleer testlerine kadar uzandı.

Beşinci hadise: Zodyak Katili

Aslında hepimizin bir biçimde ismini duyduğu Zodyak katili, 1968 ile 1969 yılları ortasında Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde en az beş kişiyi öldürdüğüne inanılan kimliği belgisiz bir seri katil. Ancak davayı bu kadar büyüleyici yapan şey; onun, polis ve muhabirlerle oyun oynama formuydu. 

Cinayetler, bilhassa katilin gazetelere yazdığı, üzerinde kendi sembolünü barındıran alaycı mektuplar ve polise yaptığı telefon görüşmeleri nedeniyle ağır soruşturma sebebi oldu ve medyada oldukça yer aldı. 

O vakitlerde çözülen şifrelerden birinde “İnsanları öldürmeyi seviyorum zira çok eğlenceli.” yazıyordu. Daha sonra ortaya çıkan şifrelerden birinde ise “Umarım beni yakalamaya çalışırken çok eğleniyorsunuzdur.” kelamları vardı. 

Bir noktada, sav ettiği kişi olduğunu kanıtlamak için kanlı bir gömlek kesimi gönderdi. Öteki bir sefer polisi arayıp çocuklarla dolu bir okul otobüsüne ateş etmekle tehdit etti. Soruşturma yıllarca sürdü. Birkaç kuşkulu dikkate alınarak sorgulandı fakat hepsi boşunaydı. Zodyak asla yakalanmadı.

Altıncı hadise: JonBenét Ramsey

Çocuk hoşluk kraliçesi Ramsey, 25 Aralık 1996’da korkunç bir halde öldürüldü lakin kimin sorumlu olduğu hiçbir vakit belirlenemedi. JonBenét, ailesinin bodrumunda cesedinin bulunmasından yalnızca yedi saat önce resmen kayıptı.

Bir vakitlerin hayat dolu altı yaşındaki çocuğunun kafatası kırılmıştı ve bir aletle boğulmuştu. Ağzı koli bandıyla kapatılmıştı, bilekleri ve boynu beyaz bir kordonla sarılıydı, gövdesi beyaz bir battaniyeyle örtülmüştü. Bedende sperm bulunmamasına ve cinsel hücuma dair bir delile ulaşılmamasına karşın vajinası temizlenmek gayesiyle silinmişti.

Medya çabucak, Ramsey ailesine odaklandı ve yıllarca halkın sert bakışlarına maruz kaldılar. JonBenét’in ebeveynleri hiçbir vakit resmi olarak cinayette kuşkulu bulunmadı. 2010 yılında, DNA örneklerine yine odaklanılarak dava resmi olarak tekrar açıldı.

Numuneler üzerinde daha fazla test yapıldı ve uzmanlar artık numunenin aslında bir değil iki şahsa ilişkin olduğuna inanıyor. 2016 yılında, DNA’nın daha çağdaş usullerle test edilmek üzere Colorado Araştırma Ofisi’ne gönderileceği açıklandı ve yetkililer, katilin daha da güçlü bir DNA profilini geliştirmeyi umuyor.

Yedinci olay: Dardeen ailesi

Dardeen ailesi, 1987’de Amerika’nın Illinois eyaletindeki küçük kasabalarında nitekim korkunç bir sonla karşılaştı. Polis, karavanı ziyaret etti zira o vakitler 29 yaşında olan Russell Keith Dardeen, çalıştığı su arıtma tesisindeki işine gitmemişti. Akşamında polis, araştırma yapmak için Dardeen ailesinin meskenine gittiğinde içeride buldukları şey yırtıcı ve ürkütücü bir hata mahalliydi.

Elaine Dardeen ve üç yaşındaki oğlu Peter, o yılın başlarında babasından Peter’a doğum günü ikramı olarak alınan bir beyzbol sopasıyla dövülerek öldürülmüştü. Daha da berbatı; Elaine, çiftlerin ikinci çocuğu olan bir kıza gebeydi ve yediği dayak onun doğum yapmasına neden olmuştu.

Katil yahut katiller ona da acımayarak yeni doğan bebeği bile döverek öldürmüştü. Temizlenmiş olduğu belirli olan olay mahallinde, üçü birlikte yatağa yatırılmıştı. Elaine ise koli bandıyla bağlanmıştı ve ağzı tıkanmıştı. 

Keith Dardeen’in kendi ailesini öldürdüğüne dair birinci kuşkular, sonraki gün cesedi yakınlardaki bir tarlada yatarken bulunduğunda sona ermişti. Keith, üç defa vurulmuştu ve penisi kesilmişti. Polis, Keith’in otomobilini Dardeen’deki meskenden yaklaşık 17 km uzakta bulmuştu ve iç kısımdaki kan, buranın Keith’in cinayetinin mümkün yeri olduğuna işaret ediyordu. 

Böylesine acımasız bir cürüm, kırsal bir topluluğu şoke etmişti lakin bölgedeki birinci kurbanlar Dardeen ailesi değildi. Burası, son iki yıl içinde 15 cinayete mesken sahipliği yapmıştı fakat cinayetler birbiriyle ilgisiz görünüyordu.

Davaya, tam vakitli çalışan ve 100’den fazla bireyle görüşen 30 dedektifin dahil olduğu kapsamlı bir soruşturmaya karşın polis; bırakın olası bir şüpheliyi bulmak bir yana, cinayetler için bir neden bile belirleyemedi.

Sekizinci olay: Madeleine McCann

Madeleine, Portekiz’deki R. Dr. Agostinho da Silva isimli otelin  5A numaralı odasında, ebeveynleri yakınlardaki bir restoranda arkadaşlarıyla yemek yerken kayboldu.

Arama köpeklerinin bulguları, Madeleine’inkiyle potansiyel olarak eşleşen DNA’nın, Madeleine kaybolduktan 25 gün sonra Madeleine’in ailesinin kiraladığı bir otomobilde olduğuna işaret ediyordu. Üstelik, kızı kaybolduktan sonra annesinin sürekli elinde tuttuğu oyuncağın üzerinde de bir kan lekesi bulunmuştu.

Gerry ve Kate, kızlarının kaybolmasında rastgele bir rolleri olduğunu her vakit reddettiler ve iki Portekiz soruşturması ve bir Scotland Yard soruşturması, ebeveynlerin olaya karıştığına dair gerçek düzgün bir ispat bulamadı.

Olayın yaşandığı geceyle ilgili sorgulanan otel sakinlerinden biri, bir adamın sarışın bir çocuğu kucağında götürdüğüne şahit olduğunu sav etmişti fakat olaya dair hiçbir zaman tatmin edici bir fail bulunamadı. 

Geçtiğimiz günlerde kendisinin Madeleine olduğunu sav eden bir genç kız ortaya çıkarak küçük Madaline ile benzerlikleriyle ilgili deliller sundu. Toplumsal medyada linç yiyen kızın ve Madeleine’in ailesinin DNA testi yaptırıp yaptırmayacağı şimdi bilinmiyor.

Belki de, faillerden kimileri hâlâ ortamızda dolaşıyor.

Bahsettiğimiz hadiselerden bazıları geçmiş periyotlara ilişkin olsa da birçoğunun dava evrakı hâlâ açık ve araştırılmaya devam ediyor. Kimilerinin failleri ise aranmaya devam ediyor. Birbirinden tuhaf ve ürkütücü bu hadiselerle ilgili kendi teorilerinizi ürettiyseniz yorumlarda bekliyoruz.

Kaynaklar: Crime Museum, Britannica, The Lineup, Time, BBC

Escort İzmir - Escort Aliağa - Escort Balçova - Escort Bayındır - Escort Bayraklı - Escort Bergama - Escort Beydağ - Escort Bornova - Escort Buca - Escort Çeşme - Escort Çiğli - Escort Dikili - Escort Foça - Escort Gaziemir - Escort Güzelbahçe - Escort Karabağlar - Escort Karaburun - Escort Karşıyaka - Escort Kemalpaşa - Escort Kınık - Escort Kiraz - Escort Konak - Escort Menderes - Escort Menemen - Escort Narlıdere - Escort Ödemiş - Escort Seferihisar - Escort Selçuk - Escort Tire - Escort Torbalı - Escort Urla