Resident Evil 4 Remake İnceleme

Resident Evil 4 Remake İnceleme

Resident Evil serisi tam 27 yıllık oldukça esaslı bir görüntü oyun serisi. Kuşaklardır yeni oyunlarıyla bizlerle buluşan, zombilerle ve çeşitli gizemli yaratıkları ile hayatta-kalma ve korku-aksiyon tecrübesini bizlere muvaffakiyetle yaşatan oyun serisi, Capcom’un eski oyunları tekrar üretimleri ile tekrar sunması ile birlikte yeni kuşak oyuncular tarafından da deneyimlenebiliyor ve seriye birinci sefer giriş yapacaklar için çok düzgün bir fırsat sunuyor.

Capcom’un daha evvel de Remake çalışmaları olsa da, 2019’da Resident Evil 2 Remake ile başlayan süreç sonrası Resident Evil 3 Remake de çıkışını yapmıştı. Bu oyunlarla seriye birinci sefer giriş yapan yeni jenerasyon oyuncular için sonraki oyunların da tekrar üretimi tartışılıyordu ve Resident Evil 4 konuşulmaya başlanmıştı. Evvel çeşitli tartışmalar, sızıntılar ve akabinde resmi duyuru ile birlikte büyük bir hype oluşmuştu. İşte o gün geldi ve serinin tahminen de en tesirli oyunlarından birisi olan Resident Evil 4, yine imali ile karşımızda. Bugün, spoiler vermemeye çalışarak eksileri ve artılarıyla Resident Evil 4 Remake’i inceliyoruz. Keyifli okumalar.

Editör Notu: İncelememizde ufak ölçülerde spoiler yer alabilir. 

Resident Evil 4 Remake (2023)

 • Piyasaya Sürülme Tarihi: 24 Mart 2023
 • Geliştirici: Capcom
 • Yayıncı: Capcom
 • Platformlar: PlayStation 5, Xbox Series X/S, Microsoft Windows, 
 • İnceleme yapılan platform: Xbox Series S

Artılar:

 • Grafik ve atmosfer etkileyici
 • Yeni bıçak kullanım sistemi hayli başarılı
 • Craft sistemi farklı bir tecrübe katıyor
 • Düşmanlar artık çok daha agresif
 • Merchant diyalogları ve yeni sistemi başarılı
 • Yan vazifelerin getirisi hayli yüksek
 • Hazine toplamak keyifli
 • Xbox performansı epey tatmin edici
 • Müzikler atmosfere çok uyumlu
 • Silah çeşitliliği ve geliştirme seçenekleri hayli yeterli
 • QTE sahnelerinin kaldırılması çok yeterli olmuş
 • Çanta özelleştirmeleri ve uğurlukları başarılı
 • Atış poligonu çok keyifli
 • Alt yazı şahsileştirme seçenekleri epeyce geniş
 • Ara sahneler çok hoş gözüküyor

Eksiler:

 • Bulmacalar hayli kolay tasarlanmış
 • Craft için gereken kaynaklar envanter kullanımını sınırlandırıyor
 • Ashley’ı muhafazaya çalışmak hala güç ve hudut bozucu

Yabancı basından harikulade puanlar: Oyun hakkındaki genel kanılar neler?

Yabancı basına baktığımızda Resident Evil 4 Remake’in inceleme puanları sahiden dudak uçuklatıyor. Yepyeni oyunun muvaffakiyetinin akabinde artık tam 18 yıl sonra yine imali ile birlikte oluşan büyük beklenti büyük ölçüde karşılanmış gözüküyor. Oyuna genel olarak bıçak kullanımı, craft sistemi ve küçük bir saklılık imkanı sunan eğilme sistemi üzerinden epeyce övgü gelmiş durumda. Yeni mekaniklerin genel olarak oyuna epey yakıştığı düşünülüyor. Oyuna, Capcom’un yaptığı en uygun Resident Evil yine üretimleri ortasında doruğa oynayan bir oyun gözüyle bakılıyor.

Opencritic üzerinde oyunun eleştirmen ortalaması 92/100 iken Metacritic üzerindeki puanı ise 93/100 olarak gözükmekte. Oyuna hayli tanınan olan basın kuruluşları IGN ve GameSpot tarafından 10/10 verilmiş. Biraz daha derine inersek oyunun neredeyse 80 puanın altına hiç inmediğini görüyoruz. Oyuna 80 puan altı veren kuruluş yok denecek kadar az. Oyun hakkındaki niyetler üst seviyede olumlu.

Resident Evil 4 Remake’ten beklentiler nelerdi?

Öncelikle birden fazla eski oyuncu için seriye ve bilhassa görüntü oyun bölümüne ilham vermiş olan özgün oyunun kendi halinde çok başarılı bir üretim olduğunu söylemek gerekiyor. Oyuncular tam 18 yıl sonra bu başarılı oyunun yine üretimini deneyimleyeceklerdi ve haliyle çok büyük bir beklenti vardı. Her ne kadar kimi oyunculardan Resident Evil 4’ün hâlihazırda oturmuş bir oyun olduğuna ve bir tekrar imale muhtaçlık duymadığını duysak da grafik manasında yenilenmesi bilhassa yeni kuşak oyuncular için değer teşkil etmekteydi. Yepyeni oyuna sadık kalınıp üzerine yeni mekanikler ile hoş dokunuşlar yapılırsa tadından yenmeyecek bir üretim olma ihtimali de artacaktı.

Tabii bir de işin geliştirme kademesi var. Capcom, Remake işinde çok başarısız olmasa da Resident Evil 2’nin başarılı tekrar imalinden sonra Resident Evil 3 ile gelen hayal kırıklığı ile oyuncularda bir kuşku başlamıştı. Resident Evil 3 özgün oyunun pek çok yerini kestirip atmış ve epeyce kısa süren başarısız bir Remake olarak karşımıza çıkmıştı. Resident Evil 4 için tek kuşku başarısız yine üretimler ortasına katılma olasılığıydı. Pekala Resident Evil 4 Remake büyük beklentileri karşılayıp kuşkulara yeterli bir yanıt vermeyi başardı mı? Yeni mekanikler ve dokunuşların yanında yepyeniye sadık kalmayı da başarabildi mi? Gelin, artıları ve eksileri ile göz atalım.

Leon ile liderin kızı Ashley’in peşinde: Resident Evil 4 Remake bizlere ne anlatıyor?

Oyunun öyküsü, Resident Evil 2’de yaşanan onca olaydan sağ bir halde kurtulan ve sonrasında büyük bir füzeyle yok olan Racoon City‘i terk etmiş Leon S. Kennedy, olayların akabinde yaşadıklarını kolay kolay unutamasa da Amerika Birleşik Devletleri için ajanlık yapmaya başlamıştır. Binbaşı Krauser’ın komutasında azap dolu kuvvetli ajanlık eğitimlerine katılan Leon, liderin kızıyla alakalı şiddetli bir vazife alır. Açıklanana nazaran ABD liderinin kızı Ashley Graham, Avrupa’da bir köyde esir tutulmaktadır ve Leon’dan Ashley’i kurtarması istenmektedir. Leon, liderin direkt buyruğuyla İspanya lokal polislerin yardımıyla bölgeye masraf.

Leon’un, Ashley’i kurtaracağı köy halkının Las Plagas isimli virüs ile birlikte zihinsel olarak Osmund Saddler tarafından yönetilen Los Illuminados tarikatına bağlanmıştır. Bu tarikat virüsü kullanarak tüm halkı denetim edilebilir birer kukla canavar haline getirmiştir. Leon, bu müthiş parazit virüs ve tarikattan Ashley’ı kurtarmak ve gizemini öğrenmek için maceraya atılır. Oyunun kıssası orjinal oyunla neredeyse birebir olacak halde aktarılmış durumda. Epey hoş ve gizemli bir öyküsü olduğunu söyleyebilirim. Bilhassa oyun içinde bulduğumuz notlarla öykünün derinlerine inebiliyoruz. Oyun boyunca öykünün gizemi devam ediyor. Kimi sahneler ve yerler değiştirilmiş yahut oyundan çıkarılmış olsa da ortaya epey rafine ve başarılı bir kıssa çıkmış. Kıssa ve öykü sunumu epey başarılı.

RE Engine döktürüyor: Resident Evil 4 Remake’in Grafikleri ve Atmosferi

Yeniden üretim oyunların tahminen de en dikkat cazibeli ögelerinden birisi de grafikleri ve atmosferi. Çoklukla yeni oyun motorlarıyla geliştirilen yine imaller, yüksek ve yeni teknolojileri içerisinde barındırıyor. RE Engine ile geliştirilen oyunda ışıklandırmalar, kaplamalar, animasyonlar, yüz tabirleri ve çok daha fazlası Resident Evil 4 Remake’te olağanüstü gözüküyor. Ayrıyeten Leon’un animasyonları çok daha akıcı ve yumuşak hale getirilmiş. Hatırlayacak olursanız yepyeni oyundaki animasyonlar vaktin kuralları hasebiyle hayli keskin ve sertti. Yine üretimde Leon ile yaptığınız her hareketin keyfini her animasyonda doyasıya yaşayabiliyorsunuz ve çok hoş gözüküyorlar. Ayrıyeten nişan alırken Leon artık hareket edebiliyor.

Resident Evil 4, üç farklı yere sahipti. Köy, kale ve ada kısımlarının her birinde epeyce hoş tasarlanmış yerler mevcuttu. Grafiklerin ve özellikle ışıklandırmanın yeni oyun motoruyla birlikte kaltiteli hale gelmesiyle görsel bir şölen sunulmuş diyebilirim. Bilhassa boss savaşlarında grafiklerin ve ışıklandırmanın tesirini ağır bir biçimde görebiliyorsunuz.

Leon, Ashley, Ada Wong ve daha fazlası: Resident Evil 4 Remake’in karakterleri:

Resident Evil serisi, bilhassa ikonik karakterleri ile ünlü bir görüntü oyunu serisi. Chris, Jill Valentine, Albert Wesker, Claire Redfield, Leon ve Ada Wong derken sayısızca tanınan karakter mevcut. Resident Evil 4’ün ana tanınan karakterleri ise Leon ve Ada. Ashley ve Luis yan karakterler olarak karşımıza çıkıyor. Açıkçası karakterlerin ne kadar başarılı olduğunu söylememe pek gerek yok zira yepyeni oyundan biliyoruz lakin şunu söyleyebilirim ki Luis karakterinin tarzı çok daha güzel yapılmış. Saç modeli, kıyafeti ve seslendirmesi ile birlikte orjinal oyunda daha sönük bir karakter olan Luis, artık çok daha havalı. Natürel bir de efsane tüccar karakterimiz var lakin onu farklı bir başlıkta ele alacağımdan ötürü burada şimdilik geçiyorum. 

Tabii ki de serinin en seksi karakterlerinden birisi ise Ada Wong. Kıyafetleri, saç tarzı ve ekipmanları ile birlikte Ada, yine üretimde ayrı bir güzel gözüküyor. Ashley karakteri ise tekrar bildiğimiz üzere epey sönük fakat bilhassa orta sahnelerde Leon ile ortasında oluşan bağ yüz animasyonları ve seslendirmeler ile birlikte artık daha hoş bir halde oyuncuya geçiyor ve daha oturaklı bir karakter olmuş diyebilirim. Ashley karakteri konusunda ufak yenilikler de mevcut. Onu başka bir başlıkta incelemek daha hakikat olacaktır.

Başkanın kızı Ashley Graham karakterinde ufak değişikliklere gidilmiş:

Ashley karakterinin biraz daha ayrıntısına inmek istiyorum zira oynanışa direkt tesir eden değişiklikler de mevcut. Öncelikle temelden başlarsak bir evvelki başlıkta belirttiğim üzere yeni oyun motoruyla birlikte yüz animasyonları çok daha uygun olduğu için orta sahnelerdeki Leon ile ortalarında oluşan bağ oyuncuya çok başarılı yansıyor. Bunun dışında dizayna gelecek olursak Ashley, özgün oyuna göre biraz daha olgun bir yüz ifadesine ve görünüşe sahip. Yeniden o temizliği korunmuş fakat bilhassa birtakım sahnelerde daha büyük bir bayan üzere durduğunu söyleyebilirim. Bunun dışında ikonik küçük etek ve kısa kollu üstünün yanında ceketli ve atkılı bir kombini de oyuna eklenmiş. Ayrıyeten Ashley artık birçok şeyi kendisi yapabiliyor ve bize hayli yardımcı oluyor.

Oynanış kısmında ise artık Ashley’ın yepyeni oyundaki üzere bir can barı yok. Orjinal oyunda Ashley’e iki farklı komut verebiliyorduk. Ya saklanmasını istiyorduk ya da bizi takip etmesini söylüyorduk. Saklanmasını istediğimizde biz ortalığı temizledikten sonra tekrar takip ettiriyorduk. Tekrar üretimde bunu elden geçirip ya bizi epeyce yakından takip etmesini istiyoruz ya da ara açarak uzaktan takip ettirebiliyoruz. Kimi kısımlarda dolaplara girip biz işi bitirene kadar saklanmasını istememiz de mümkün. Ayrıyeten kimi kısımlarda yardımını alarak kapalı kapıları ve yerleri açtırabiliyoruz. Ashley yeniden düşmanlar tarafından yakalanıp kaçırılmaya çalışılabiliyor. Can barı yerine ise canı azaldığında yere çömeliyor ve bizim onu kaldırmamız gerekiyor. Bilhassa kale kısımlarında sürekli kaçırıldığı ve canı azalıp yere düşmesi hudut bozucu düzeylere gelebiliyor.

‘’Hoş geldin yabancı!’’: Resident Evil 4’ün ikonik karakteri Merchant

Her vakit ana karakterler ikonik olmaz. Bazen o denli yan karakterler olur ki akıllardan çıkmaz ve hayranları bile oluşur. İşte Resident Evil 4’ün tanınan karakteri Merchant yani Türkçe ismiyle Tüccar, akıllara kazınan komik diyalogları ve tabirleriyle oyuncuların favori karakterleri ortasında yerini almayı başarmıştı. Resident Evil 4 Remake’te de birebir karakter yer alıyor hem de bu sefer daha fazla diyaloğu bulunmakta. 

Capcom, karakterin diyalogları çok sevildiği için yenilerini de yine üretimde oyuna eklemiş. Yaşlılığına atıfta bulunup belinin ağrıdığından bahsettiği, Leon’a ithafen ‘’Mola bitti sanırım, ha?’’ şeklinde diyalogları mevcut ve bunlar oyunu çok daha eğlenceli hale getirmiş. Fonksiyonu konusunda ise tüccar size yalnızca silah ve silah geliştirmesi satmıyor. Bunun yanında yan misyonlardan elde ettiğiniz elmaslarla pek çok özel eşya kazanabiliyorsunuz. Birebir vakitte tüccarımız bize atış poligonu da hazırlamış durumda. Sonraki başlıklarda bu ayrıntılara ineceğiz.

Hazineler, bulmacalar ve aksiyonun fevkalade harmanlanışı: Resident Evil 4 Remake kısım dizaynları:

Resident Evil oyunlarının genel olarak çok başarılı kısım dizaynları olduğunu düşünüyorum. Akıcılık oyunlarda hayli değerli bir konu ve Resident Evil 4 Remake bunu çok yeterli başarıyor. Kısımlarda ilerlerken bir yandan haritadaki hazineleri arıyorsunuz ve bunları ararken düşmanlar peşinizi bırakmıyor. Onun verdiği gerginlikle bir yandan hazine toplamaya çalışıp bir yandan da haritanın farklı alanlarında yer alan kilitli sandıkları açmak için anahtar kovalıyorsunuz. Anahtarları bulduktan sonra geriye dönüp o sandıkları açmak ve hazineye kavuşmak harikulade bir tatmin duygusu veriyor. Kısım haritasının tamamını sonradan geri dönmek de dahil olmak üzere en az 1 defa büsbütün dolaşıyorsunuz ve bunu yaparken oyunun akıcılığı ve tansiyonu hiç mi hiç azalmıyor.

Etrafta dolaşırken girdiğiniz loot yerlerinde bile bir anda düşmanlar belirebiliyor ve oyunun her kısmında daima tetikte geziyorsunuz. Oyunda bu denge çok yeterli sağlanmış ve oyun hiç duraksamıyor. Bulmacaların içinde kaybolup gitmiyorsunuz. Bulmaca, hazine bulma ve düşmanlarla savaşma istikrarı sahiden çok âlâ sağlanmış. Yan vazifeler için de büsbütün öteki yerlere gitmeniz gerekmiyor. Ana kıssada ilerlerken bir yandan ufak yan vazifeleri halledebiliyorsunuz. 

Resident Evil 4 Remake’in bulmacaları biraz fazla kolay kalmış:

Bir evvelki başlıkta istikrarın düzgün sağlandığını belirtirken bulmacalardan bahsetmiştim. Resident Evil 4 Remake’in bulmacaları bir tık kolay olmuş. Biraz daha zorlamasını beklerdim zira Resident Evil serisi, bulmacaları ile de ünlü bir seridir. Biraz daha baş yormak daha eğlenceli olabilirdi diye düşünüyorum. 

Yine de Resident Evil 4, aksiyonuyla ön plana çıkan bir imal olduğu için bulmacaların üstüne çok düşünülmemiş olması büyük bir eksi değil. Daha çok kaygı ve bulmaca yüklü bir oyun olsaydı o vakit bunların daha sıkıntı ve baş yakan bulmacalar olmasını bekleyebilirdim lakin bu oyunda beni pek rahatsız etmedi. Ufak bir eksi sadece diyebilirim.

Bir bıçak ne kadar elverişli olabilir?: Resident Evil 4 Remake’in yeni bıçak mekaniği:

Geldik, Resident Evil 4 Remake’in en can alıcı özelliğine. Yeni bir özellik olduğu için incelemeye kıymet olduğunu düşünüyorum ve yabancı basında da en çok övülen özellik bu olmuş. Orjinal oyunda bıçağı yalnızca rastgele bir biçimde savurarak atakları yapıyorduk anack temelinde mermi harcamadığımız için yeterli bir alternatifti. Bu oyunda ise bıçak, dövüşün en temel ve en güçlü aleti konumuna gelmiş. Boss savaşlarında da bıçak epey işinize yarayabiliyor. 

Bıçak ile parry dediğimiz saldırıları engellediğimiz hareketi yapabiliyoruz. Bunun dışında düşmanların arkasından giderken boyunlarına bıçağı saplayabiliyoruz. Bunun için çeşitli tuşlar atanmış ve oyun size gereken durumlarda bu imkanı sunuyor. Düşmanlarınızı tekmeyle yere düşürdüğünüzde bıçağınız uygunsa yerdeyken de bitirici hareket olarak bıçak saplamanıza müsaade veriyor. Ayrıyeten bıçağın dayanıklılığı da bulunuyor yani kırılabiliyor. Oyunda birinci yapmanız gereken silah geliştirmesi bana nazaran bıçak dayanıklılığını arttırmak. Bunun dışında etrafta bulduğunuz çok daha kırılgan bıçaklarla da ana bıçağınızın dayanıklılığını harcamadan ataklara karşılık verebilir, düşmanlara arttan yaklaşıp gizlice alt edebilir ve yerdeyken bitirici saplamayı yapabilirsiniz. Yeni bıçak dövüş sistemi ile çok daha eğlenceli ve verimli bir oynanış sağlanmış durumda.

Resident Evil 4 Remake ile QTE sekanslarına elveda:

QTE yani açılımıyla Quick Time Event’ler oyunlarda genelde ekranda belirtilen buton yahut butonlara kısa bir mühlet içerisinde basmanızın gerektiği ve akabinde çeşitli hareketler yapabildiğiniz yahut düşmanlarınızdan kaçabilmenizi sağlayan sistemlere verilen genel isim. Bazen bir yere tırmanırken bile bunlar karşınıza çıkıyor. Özgün Resident Evil 4’te bunlara epeyce rastlıyoruz. Kocaman taşlardan kaçarken, güçlü düşmanlarla savaşırken, bir yere tırmanırken bu sekanslar karşımıza çıkıyordu. Akıllarda en çok kalanı ise Krauser ile yaptığımız birinci bıçaklı kavgada çıkan QTE sistemiydi.

Bu küçük boss savaşı artık Resident Evil 4 Remake ile büsbütün gerçek vakitli hale gelmiş ve QTE sekansları büyük ölçüde ortadan kaldırılmış. Bilhassa bıçağımızın parry başta olmak üzere yeni özellikleri ile birlikte bu savaş çok daha keyifli olmuş diyebilirim. Oyunun genelinde düşmanlar sizi yakaladığında bıçağınız yoksa A spamlamanız isteniyor bunun dışında da oyunda kaçınma mekaniği olmadığı için büyük düşmanlar tam size saldırısını yaparken B tuşuna basmanız isteniyor. Bunların dışında tam manasıyla bir QTE sekansı oyunda bulunmuyor

Biri zımnilik mi dedi?: Çabucak heyecanlanmayın!

Evet, oyunun demosunda da birinci köy kısmında bunu deneyimleyebiliyorduk. Ana karakterimiz Leon, artık eğilebiliyor ve düşmanlarına sessizce geriden yaklaşık yeni bıçak mekaniğiyle tek seferde boyunlarına saplayıp işlerini bitirebiliyor. Buna karşın zımnilik severler çok fazla sevinmesin zira gizlilik pek de sandığınız üzere işlemiyor.

Açıkçası bu özellik bir yere kadar fonksiyonlu olabiliyor. Kısımlarda hayli toplu halde üstünüze saldıran düşmanlar da olduğu için Leon’un eğilebilme özelliğini kullanıp arttan gizlice gidip bıçakla öldürme işi 1-2 düşmana kadar işinize yarayabiliyor. Akabinde başkaları çoktan sizi görmüş oluyor ve birden kendinizi aksiyonda buluyorsunuz. Yeniden de hoş bir yenilik olduğunu söyleyebilirim. Mermiler bu oyunda çok kıymetli olduğu için ne kadar az mermi harcarsak o kadar düzgün bu yüzden 1-2 düşman da olsa artlarından gizlice yaklaşıp bıçakla işlerini bitirmek mermiden tasarruf ettiriyor.

Mermi harcamaya son: Resident Evil 4’ün yeni silahı Bolt Thrower:

Capcom, Resident Evil 4’te merminin oyuncular için ne kadar kıymetli olduğunu bildiği için tekrar üretimde çok hoş bir fikir bularak yeni bir silah getirmiş. Bolt Thrower silahımız tam manasıyla mükemmel bir silah. İki farklı biçimde silahı kullanabiliyorsunuz. Birincisi direkt ok üretiyorsunuz ve düşmanlarınıza ok fırlatıyorsunuz. Ok fırlatmanın en tesirli yanı baştan vurduğunuzda çok fazla hasar verebilmesi. Kimi düşmanları direkt yere serebiliyorsunuz. Ayrıyeten oklar kırılmıyor ve tekrar toplayabiliyorsunuz. Hem mermiden tasarruf etmiş oluyorsunuz hem de daima ok üretmek zorunda kalmıyorsunuz. Ok üretiminin mermi üretiminden daha kolay olduğunu ve tek üretimde daha fazla kapasiteyle üretildiğini de belirtmekte yarar var.

Bir de ek olarak patlayıcı oklar mevcut. Bunlar oyunda ‘’attachable mines’’ olarak geçiyor. Bir yere saplanıyor ve akabinde patlayarak çevre hasarı veriyor. Burada alışılmış ki de patlayıcı oldukları için geri alma talihiniz olmuyor. Açıkçası mermileriniz çok azaldığında yahut sonrası için mermi saklamak istediğinizde yardımınıza Bolt Thrower koşuyor. Çok mantıklı bir silah olmuş.

İçi boş, getirisi bol: Resident Evil 4 Remake’in yan misyonları:

Orijinal Resident Evil 4’te tamamlayınca silah kazanbildiğiniz ve muvaffakiyetim kazanabildiğimiz madalyon vurma yan etkinliklerini çoğunuz hatırlayacaktır Resident Evil 4 Remake, bu yan aktiflikleri çok daha genişleterek bir sistem üzerine oturtmuş. Yan vazifeler o denli farklı bir öyküye sahip, apayrı yerlere girdiğiniz ve güçlü bulmacalar çözdüğünüz misyonlar değil olağan ki. Madalyon vurma, fare avlama, nehirde balık vurma gibi farklı çok ufak aktiflikle var ve bunları yaptıktan sonra ‘’spinel’’ olarak geçen elmas gibisi bir para ünitesi kazanıyorsunuz. Bu düz paradan biraz farklı.

Tüccara gittiğinizde trade olarak geçen takas kısmına girdiğinizde yalnızca bu elmaslar ile alabileceğiniz hazinelerin yerini gösteren harita, özel silahlar, özel silah geliştirmesi için bilet, ekstra hazine, özel dürbünler, özelleştirilmiş yeni çanta  ve silah kesimleri bulunuyor. Özelleştirilmiş çanta derken demek istediğim tekrar üretimde farklı özellikli çantalar da kullanabiliyorsunuz. Örneğin daha fazla para, daha fazla kırmızı bitki yahut daha fazla barut düşürme bonusuna sahip çantalar var. Açıkçası yan misyonları yapmakta yarar var zira bunlar epeyce işinize yarıyor. Yan aktiflikleri yapma motivasyonunuz böylelikle artıyor zira getirisi oldukça fazla.

Tüccar’ın atış poligonuna beğenilen geldiniz: Jetonlarınızı toplamadan gitmeyin!

Benim oyunda en eğlendiğim kısımlardan birisi de atış poligonu kısımları oldu. Alışılmış ki de bu mecburî bir kısım değil genelde tüccarın yanında asansörle gidebileceğiniz atış poligonları bulunuyor. Toplam 4 tane ve her birinde A, B ve C olmak üzere 3 farklı düzey bulunan poligonlarda hem farklı silahları denemiş hem de küçük atış oyunlarını oynamış oluyorsunuz. 

B ve daha yüksek harf puanı alırsanız oyun size jeton veriyor. Bu jetonları ise makineye atarak çantanıza takabileceğiniz uğurluklar kazanabiliyorsunuz. Charm olarak geçen bu uğurluklar size ekstra bonus sağlıyor. Magnum mermisi yaparken ekstra bonus, bitki kullanırken ekstra can artışı, tabanca mermi ekstrası gibi bonuslarla hem daha çok güçleniyorsunuz hem de bunları kazanmak için eğlenceli ufak poligon aktiflikleri yapıyorsunuz. Benim çok hoşuma gittiğini söyleyebilirim.

Çok fonksiyonlu kayıt aygıtı ve oto kayıt sistemi:

Resident Evil oyunlarında kayıt almak hayli mühimdir. Kayıt odalarına kayıt almayı unutursanız hiç beğenilen şeyler yaşamayabilirsiniz. Bilhassa eski oyunlarda otomatik kayıt sistemleri daha geliştirilmemiş olduğundan ötürü kayıt odalarında bulunan daktilolarda kayıt alınıyordu. Her Resident Evil oyununda olduğu üzere burada da doğal ki bulunuyor lakin fonksiyonu daha da arttırılmış. Save aygıtları üzerinden depoya erişim sağlayıp bir şeyler koyup bir şeyleri envantere çekebiliyorsunuz. Tıpkı vakitte özel çanta tipleri arasında geçiş yapabiliyor çantaya taktığınız uğurlukları değiştirebiliyorsunuz. Bence çok fonksiyona sahip olması çok yeterli olmuş. İşinizi hayli kolaylaştırıyor.

Resident Evil 4 Remake’te otomatik kayıt sistemi de bulunuyor. Kısım öncesi, sırası ve boss savaşı öncesi kıymetli gördüğü yerlerde oyun sizin yerinize otomatik kayıt alıyor ve sizi rastgele bir zıtlıkta mağdur etmiyor. Siz de ayrıyeten manuel kayıt alıp işinizi garantiye alabilirsiniz. Otomatik kayıt birtakım yerlerde öldüğünüzde  bir evvelki manuel kayıt noktasına sizi götürmemeye yarıyor ve bu hakikaten oyuncu için büyük bir fırsat. Bu fırsatın kolay ve standart zorluklar için geçerli olduğunu da hatırlatmakta yarar var.

Mermi, bitki, bomba ve daha fazlası: Resident Evil 4 Remake’te çokça craft yapabilirsiniz.

Resident Evil’ın daha yakın tarihte çıkmış yeni oyunlarına bakarsanız craft sistemi üzerinde hayli durulduğunu göreceksiniz. Resident Evil 4 Remake, serinin aktüel oyunlarından da kendisine bir şeyler alarak epey gelişmiş bir craft sistemi ile karşımıza çıkıyor. Oyunda düşmanlardan artık mermiden çok craft kaynakları düşüyor. Barut ve öteki kaynaklar ile birlikte hali hazırda size verilen craft menüsünden istediğiniz çeşit mermiyi üretebiliyorsunuz. Ayrıyeten bitkileri renklerine nazaran üçünü birden yahut ikili olarak başka ayrı craftlayabiliyorsunuz. Hepsinin kendine özgü başka etkileri oluyor. 

Bunun dışında yeni Bolt Thrower silahı için ok, patlayıcı ok ve el bombasıyla birlikte flash bombası da yapabiliyorsunuz. Bunlardan kimilerini üretebilmek için elinizde tanımı bulunması gerekiyor. Bunu da tüccardan para karşılığı alabiliyorsunuz. Benim bu sistemle ilgili bulduğum tek eksik kısım kaynakların envanterde çok yer kaplaması. Bazen hangi silahı kullanacağınıza karar veremiyorsunuz ve elinizde o kaynaklar mermi yapmak için birikiyor. Envanterde birikmemesi için kaynakları bulduğunuz an hangi silah için mermi üreteceğinize karar vermeniz gerekiyor. Bu durum envanter kullanım tecrübesini baltalıyor.

Göz kamaştırıcı boss savaşları:

Resident Evil serilerinin genel olarak destansı boss savaşları olduğunu biliyorsunuzdur. Teker teker kopan büyük uzuvlar, dönüşüm geçiren birbirinden çirkin mutant yaratıklar, alevler, kusmuklar ve çok daha fazlası ile birlikte şu ana kadar pek çok boss ile savaştık. RE Engine ile birlikte bossların çok daha kaliteli gözüktüğünü söyleyebilirim. Derileri, gözleri ve başka tüm uzuvlarıyla hakikaten epeyce heybetliler. 

Özellikle de ışıklandırmaların hoşluğuyla birlikte bir boss savaşında etrafta çıkan yangınla birlikte yükselen alevlerin ortasında boss ile savaşmak çok büyük bir zevkti. Atmosfer tam manasıyla sizi savaşa sokmayı başarıyor. Tıpkı vakitte kimi bosslara karşı yeniden bıçağı kullanmanız mümkün. Eksi olarak ise birtakım savaşların beklediğimden daha kolay olduğunu belirtmem gerekiyor. Kimi bossları nasıl yok edeceğiniz çok bariz ve sizi çok fazla zorlamıyorlar fakat tekrar de savaşması epey keyifliydi diyebilirim. 

Ne ararsan var: Resident Evil 4 Remake’in silah çeşitliliği.

Oyunun silah çeşitliliğinin gayet kâfi olduğunu söyleyebilirim. Oyun boyunca tüccarda satın alabileceğiniz silahlar yenileniyor ve çok fazla silaha erişim sağlayabiliyorsunuz. Ayrıyeten oyunun haritasında da kimi kısımlarda bedava yeni silahlar bulabiliyorsunuz. Her bir silah çeşidinin birbirinden farklı modelleri var. Birden çok pompalı modeli, tabanca modeli, tüfek modeli var. Oyun sonuna kadar sürekli değiştirip yenilerini deneyebilirsiniz. 

Ayrıca daha evvel bir silaha geliştirme yaptıysanız tüccara geri satarken yaptığınız geliştirmelere ödediğiniz paraları da hesaba katarak aldığınızdan çok daha değerliye eski silahlarınızı satabiliyorsunuz. Silahların farklı eklentileri de mevcut lakin bunları yalnızca yan misyonlar ile kazanabildiğiniz spineller ile alabiliyorsunuz. Silah geliştirmeleri ise orjinal oyuna nazaran daha ayrıntılı ve birden çok düzeyde birden farklı özelliği geliştirmeniz mümkün.

Resident Evil 4 Remake’in düşmanları çok daha agresif:

Yeniden üretimde fark ettiğim bir öbür özellik ise düşmanlarımızın çok daha agresif olması. Özgün oyunda da hayli korkutucuydular fakat burada çok rahat bir formda etrafınızı sarıp, akla yatkın size var güçleriyle saldırıp canınızı sıkabiliyorlar. Bir iki düşmanı rahatlıkla indirdikten sonra farkında olmadan etrafınızın sarıldığını yahut hiç beklemediğiniz yerden sizi gafil avlamaya çalışan bir düşman görebiliyorsunuz. Testereyle gelen, baltayla gelen, size balta fırlatan, patlayıcı atan ve çok daha fazlası oyun boyunca başınıza bela oluyor. 

Düşmanların daha saldırgan olması tansiyon hissini çok daha üst düzeye çıkarmış. Bilhassa demoda da yer alan oyunun köydeki başlangıç kısmında epeyce gerildiğimi söyleyebilirim. Ashley ile olan kısımlarda de hem kendinizi hem de Ashley’ı korumak bu yüzden bir oldukça zorlaşıyor. Bir kez yakalandınız mı size nefes aldırmıyorlar. Bilhassa yüksek zorluk düzeylerde önemli derecede hudut bozabilirler.

Hazine bul, süsle ve paranın tadını çıkar: Resident Evil 4’ün hazineleri

Oyunda hazine peşinde koşmak sonlara yanlışsız sıkmaya başlayabilse de oyun boyunca paranın hayli değerli olduğunu bildiğiniz için pek sorun teşkil etmiyor. Tüccardan aldığınız hazine haritası ile tüm hazinelerin yerini görebiliyorsunuz. Ayrıyeten oyunu ön sipariş olarak aldıysanız yahut Deluxe sürümüne sahipseniz daha da gizli ek hazinelerin nerede olduğunu görebiliyorsunuz.

Bazı hazineler direkt açılabiliyor yahut ateş edilerek yere düşürülüp alınabiliyorken bazıları da oyunda ilerlerken sonradan sahip olduğunuz anahtarlar yahut bulmaca parçaları ile açılıp elde edilebiliyor. Tüccara bunları satabiliyorsunuz. Bulduğunuz birtakım kolyelere yahut taçlara ekstra taşlar takarak çok daha kıymetli hale getirebiliyorsunuz. Taşları birebir renk yahut hepsini birden farklı renk yaparsanız ekstra taş renk bonusu da kazanarak alacağınız parayı katlayabiliyorsunuz. Bir sürü hazine toplayıp üstüne ekstra taşlarla onları süsleyip birden hepsini sattığınızda gelen o keyif başka bir yerde yok diyebilirim.

Atmosferi arşa çıkaran ses ve müzikler:

Resident Evil serisinin genel olarak birden fazla müziği ve ses kullanımı başarılıdır. İntro, kısım içi müzikler, boss savaşlarının müzikleri ve outro’lar akıllardan çıkmaz. Bu oyunda da atmosferi destekleyici pek çok ses, ses efekti ve müzik kullanılmış. Bilhassa köy kısmında hayatta kalmaya çalıştığımız ve tonla köylüyle savaştığımız sekansta çok gerilimli ve yüksek ses efektli bir müzik tercih etmişler. 

Bu müzik gerçekten beni gerdi ve oyunun içine sokmayı başardı. Oyunun credits kısmında çalan müzikler de credits kısmını geçmeden sonuna kadar izlemenizi sağlayacak düzeyde diyebilirim. Üstteki görüntü aracılğıyla köy kısmında çalan gerilim dolu müziği dinleyebilirsiniz.

Kişiselleştirilebilir alt yazılar:

Çok büyük bir gelişme değil tahminen de lakin Resident Evil 4 Remake’te alt yazıları dilediğiniz üzere kişiselleştirebiliyorsunuz. Yazıları büyültüp küçültebiliyorsunuz, konuşanın isminin alt yazının yanında gösterilip gösterilmeyeceğini ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıyeten konuşan ismini dilediğiniz renk yapabiliyorsunuz örneğin ben maviyi seçtim. Siz isterseniz kırmızı, sarı yahut yeşil de seçebilirsiniz. 

Açıkçası büyük bir özellik olmasa da orjinal oyunda alt yazının çok kötü bir fontunun olduğunu ve çok büyük olduğunu biliyorum bu yüzden sinematik açıdan da alt yazıları istediğimiz üzere ayarlamak tecrübe açısından beni mutlu etti diyebilirim.

Oyunun performansı ve optimizasyonu nasıl?

Oyunu Xbox Series S platformunda oynadığım için başka platformlar için pek fazla yorum yapamayabilirim fakat incelediğime nazaran oyunun optimizasyonu epeyce başarılı. Xbox için konuşursak Series S konsolunda 1080p 60 FPS olarak oyunu hiçbir takılma, kasma ve donma yaşamadan akıcı bir şekilde oynayabildim. 

Bazı dürbün açmam gereken kısımlarda çok nadir FPS düşmesi yaşasam da bana pek fazla eza yaşatmadı. Etrafta gezinirken, çatışma anlarında ve boss savaşlarında hiçbir biçimde kasma yaşamadım. Oyunun optimizasyonu benden geçer puan aldı diyebilirim. Üstteki görüntüden oyunun farklı platformlardaki performansına göz atabilirsiniz.

Resident Evil 4 Remake’i bitirmek kaç saat sürüyor?

Resident Evil oyunları genelde çok uzun sürmezler lakin 10 saatin altına da pek fazla indiklerini görmedim. Resident Evil 4 Remake, orijinaliyle neredeyse birebir tıpkı uzunlukta. Alışılmış ki oynanış biçimi ve zorluk seviyesine nazaran değişkenlik gösterse de oyunu ortalama 14-15 saatte bitirmeniz mümkün. Benim şahsî müddetim 15 saat 48 dakika 13 saniye olarak kayıt edildi. 

Howlongtobeat verilerine baktığımızda ise ana kıssanın 14 saat; yan içeriklerle birlikte 17 saate kadar varan bir oynanış mühleti verisi bulunmakta. Ben yan içerikleri yaparak ve tüm hazineleri toplayarak yuvarladığımızda 16 saatte oyunu tamamlayabildim. Pek kâfi ve sıkmayan bir uzunluk olduğunu söyleyebilirim.

Oyunun fiyatı ne kadar ve bu fiyata bedel mi?

İşte geldik Türk oyuncuları için en can alıcı kısma. Ülkemizde son vakitlerde oyun fiyatlarında ciddi bir artış yaşanıyor ve arka arda artırımlar geliyor. Resident Evil 4 Remake de daha çıkış yapmadan bu zamlardan nasibini almıştı ve zamlanmıştı. Şu an oyunun standart versiyonu için zamlı ve aktüel fiyatı Steam üzerinde 887 TL(Deluxe sürüm için 1070 TL ödemeniz gerekmekte), Xbox mağazasında 657 TL ve PlayStation mağazasında 699 TL olarak gözükmekte.

Fiyatına değme muhabbetine gelince bu fiyatların hiçbir oyun için değeceğini pek düşünmemekle birlikte piyasayı göz önüne alarak birebir fiyata sahip bundan daha başarısız oyunların yeni olarak çıkış yaptığını belirtmek isterim. Bu faktörü kıymetlendirerek konuşursak oyunun piyasa fiyatına nazaran tatmin edici ve başarılı bir oyun olduğunu söylemem mümkün.

Sonuç: Resident Evil 4 Remake ne kadar başarılı bir oyun?

İncelememizin sonuna gelirken kapanış değerlendirmesini yapalım. Bilhassa orjinal oyunun hayranlarının tam 18 sonra bu şaheserin çok daha yeterli hale getirilmiş bir versiyonunu oynayacaklarını garanti edebilirim. Seriye yeni girmiş yeni kuşak oyuncuları ise orjinal oyuna gerek kalmadan direkt olarak bu muazzam derecede başarılı remake ile baş başa bırakabiliriz.

 Capcom, şu ana kadarki en uygun yine yapımını biz oyunculara sunmuş. Yeni oyun mekanikleri ve dinamikleri eklenmiş. Yepyeni oyundaki gereksiz kısımları da silerek bir yandan da gereken sadıklığı da muhafazayı başararak bir Remake nasıl olmalı bunu bize öğretmiş oldu. Son vakitlerde giderek artan Remake furyasında zirveye oynayacak kapasitede bir Remake olduğunu düşünüyorum. Ben bütçesi olan herkese Resident Evil 4 Remake’i tavsiye ediyorum.

Resident Evil 4 Remake inceleme yazımızın sonuna geldik. İncelemeyi beğendiniz mi? Oyunu oynama fırsatınız oldu mu? İnceleme ve oyun hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. Orijinal oyun incelemelerinde görüşmek dileğiyle.

NİHAİ İNCELEME PUANI: 95/100

Escort İzmir - Escort Aliağa - Escort Balçova - Escort Bayındır - Escort Bayraklı - Escort Bergama - Escort Beydağ - Escort Bornova - Escort Buca - Escort Çeşme - Escort Çiğli - Escort Dikili - Escort Foça - Escort Gaziemir - Escort Güzelbahçe - Escort Karabağlar - Escort Karaburun - Escort Karşıyaka - Escort Kemalpaşa - Escort Kınık - Escort Kiraz - Escort Konak - Escort Menderes - Escort Menemen - Escort Narlıdere - Escort Ödemiş - Escort Seferihisar - Escort Selçuk - Escort Tire - Escort Torbalı - Escort Urla